top of page

Dagens skriftställe

Offentlig·209 medlemmar

Tisdag 30 jan - Andens starka påverkan


1 Nephi 17:45, 52

"Ni [Laman och Lemuel] är snara att göra ont, men sena att komma ihåg Herren er Gud. Ni har sett en ängel, och han talade till er. Ja, ni har hört hans röst tid efter annan... men ni var så känslolösa att ni inte kunde förnimma hans ord."

"... de tystades och inte kunde tvista med mig. Inte heller vågade de bära hand på mig... Så mäktig var Guds Ande, och så hade den påverkat dem."


Svara i kommentarsfältet

Hur kommer det sig att Nephis bröder blev mer börörda av Anden än av att ha sett en ängel? Vad säger det om Andens påverkan?

56 visningar
Miriam HH
Feb 05, 2024

Att Andens påverkan är mäktigare än en ängels besök. Ibland kan Andens påverkan komma mer överraskande och var mindre spektakulär. Känslan av en stark Ande kan till och med vara starkare än erfarenheten att ha sett en Guds ängel.

bottom of page